David Bodino

« Moje výzva je jednoduchá: vymyslet a vytvořit předměty bez časové hranice, předměty, které nezestárnou »

Architektura a design má tradici ve Vaší rodině a nebo to byla náhoda?

Kdo ví možná v mém předešlém životě. Jistě jsem musel být válečník, umělec nebo kouzelník. Myslím si, že jednou z těchto tří postav musí být každý designér.

Jste z Itálie z oblasti Piemontu - region je známý neustálým technickým pokrokem, zanechalo to stopu i ve Vás, ve Vaší práci?

Piemonte je oblast s velkou tradicí k designu pro automobilový průmysl a velká designová studia jako Giacosa, Bertone, Pininfarina, Zagato, Giugiardo.

Měl jste velmi zajímavou diplomovou práci.

.....má vysokoškolská kariéra je vskutku dlouhá. Po mé diplomové práci z architektury jsem obdržel titul Ph.D. - pro projektování architektury a designu, po té jsem po několik let na fakultě vyučoval jako profesor architekturu a průmyslový design na polytechnické škole v Toríně. Vždy jsem vyučoval projektování a s takovým přístupem, aby byly zachovány základy kořenů praxe a výuky Carla Mollino - zakladatele torínské školy. 


« Jistě jsem musel být válečník,
umělec, nebo kouzelník »


Co hlavně jste se snažil studentům předat?
Věřím, že hra designu tkví v tom, že ji lze jednoduše naučit a pak je třeba ulovit myšlenku a až je objevena je nutno ji s jistou pečlivostí a oddaností pronásledovat a snažit se tuto myšlenku přenést v něco konkrétního.

Co Vaše realizace v oblasti designu a architektury?

V oblasti průmyslového designu jsem navrhl různé předměty pro známé značky italského designu a  v některých z nich jsem v pozici uměleckého ředitele. V oblasti interiérového designu, architektury jsem navrhl restaurace, hotely, muzea a domy jak v Itálii, tak ve světě.

Která z těchto realizací je Vaše srdeční?
Zajisté ta poslední. Ta na které nyní pracuji ...

Dalším oborem je interiérový design, kde mimo jiné úzce spolupracujete s výrobcem dveří FerreroLegno.
Pro FerreroLegno jsem od roku 2007 až po rok 2014 navrhoval nové modely dveří. Ve FerreroLegno jsem byl i v pozici jako umělecký ředitel. Dnes mám tu stejnou pozici v jiné důležité italské firmě, která vyrábí interiérové dveře a se značkou Stradivari Design navrhujeme nové výrobky pro závody po celém světě.

Od dveří je blízko ke klikám … která světová klika je podle Vás výjimečná a které rád k Vašim dveřím doporučujete?

Kliky, kterým dávám přednost, jsou ty, které vypovídají o historii. Těm ze středověkých hradů, těm krále Francie, nebo těm ze staré selské usedlosti, těm z vrat opuštěných domů. Tyto kliky byly schopny se stát archetypy. Myslím si, že současný design se musí zaměřit na vytvoření nových archetypů.

Navrhl jste kliku pro M&T. Proč jste se rozhodl pro spolupráci právě s M&T, když v Itálii je mnoho výrobců klik?

M&T je dynamická, mladá společnost připravena experimentovat. Vnímám to jako obzvláště zajímavou spolupráci spojit italský design s touto společností, která má technologický, středoevropský koncept. Přísnost společně s fantazií, technologie a design. Jednoznačné vítězství ..

Co Vás inspirovalo pro návrh této kliky?

Modernost, po této téměř celkové anestezii kliky Minimal je třeba se vrátit k propracování na tvaru, je třeba znovu nalézt nové stylistické číslo. V tomto případě, ergonomie a stylistický průzkum v oblasti automobilového průmyslu jsou prvotním odkazem této myšlenky.  

Máte v oblasti průmyslového designu ještě nějaké nesplněné cíle?

Ano zajisté. Moje výzva je jednoduchá, ale nejsem si jist, že se mi podaří ji dosáhnout: vymyslet a vytvořit předměty bez časové hranice, předměty, které nezestárnou ..

REALIZOVANÉ MODELY

Dveřní klika od Davida Bodino

Dveřní klika od Davida Bodino